Hobbit, wersja polska

Zapraszam do gry w polskojęzyczny remake najlepszej tekstowej gry przygodowej wszechczasów. Oryginalny ``Hobbit'' został wydany w 1982 roku przez australiską firmę Beam Software. Autorami byli Philip Mitchell, Veronika Megler, Alfred Milgrom i Stuart Ritchie. Gra miała wersje na wiele komputerów; remake wzorowany jest na wersji dla ZX Spectrum.

Działanie programu jest opisane w mojej pracy magisterskiej, ``Silnik polskojęzycznych tekstowych gier przygodowych''. Promotorem pracy był dr Krzysztof Szafran. Kod programu jest dostępny na licencji GNU GPL.

Kontakt: Paweł Aleksander Fedoryński pfedor@fuw.edu.pl

Pliki do pobrania

Binarka z instalatorem (Windows)
Kod źródłowy (Windows, GNU/Linux, Mac OS X). Wymagania: GCC, SDL, CLISP.

Zrzuty ekranu

Instrukcja

W grze ``Hobbit'' wcielasz się w rolę hobbita, Bilbo Bagginsa.

Będziesz swobodnie poruszać się po Śródziemiu, odkrywać i badać ten wspaniały, zaczarowany świat. Spotkasz wiele różnych stworzeń; niektóre z nich będą przyjazne, inne znacznie mniej. Czeka Cię niebezpieczna i fascynująca przygoda.

Być może nie orientujesz się w sprawach związanych z hobbitami -- są to małe istoty, wysokie mniej więcej na metr, mniejsze niż na przykład krasnoludy. Nie umieją też czarować. Bardziej kompletny opis znajdziesz w książce ``Hobbit czyli tam i z powrotem'', lecz to co powiedzieliśmy powinno wystarczyć do zrozumienia, że na ogół istoty które napotkasz podczas tej przygody, włącznie z krasnoludami, będą większe i silniejsze od Ciebie. Musisz więc wykorzystać cały swój spryt.

Gandalf, czarodziej, namówił Cię do wzięcia udziału w nowej i ekscytującej przygodzie; zamierzasz pomóc Thorinowi (który jest krasnoludem). Zadanie polega na odnalezieniu nikczemnego smoka, odebraniu mu zagrabionego skarbu i umieszczeniu go w Twojej skrzyni (gdzie będzie bezpieczny). Gra rozpoczyna się w momencie, gdy opuszczacie bezpieczną norkę w Shire i wyruszacie w drogę.

Grasz po prostu wydając komputerowi polecenia. Aby na przykład otworzyć skrzynię, napisz OTWÓRZ SKRZYNIĘ. Komputer przeanalizuje polecenie i -- jeśli to, czego żądasz, da się wykonać -- zobaczysz komunikat w rodzaju ``Otwierasz drewnianą skrzynię''. Jeśli jednak coś stoi na przeszkodzie, zobaczysz odpowiednie wyjaśnienie -- np. ``Skrzynia jest zamknięta na klucz''. Zobaczysz też opisy różnych zdarzeń i działań innych osób:

  Otwierasz drewnianą skrzynię.
  Thorin ogląda interesującą mapę.
Poruszasz się wydając polecenia takie jak IDŹ NA PÓŁNOC. Dla wygody możesz też użyć skrótu -- PN. Gdy po raz pierwszy odwiedzisz jakieś miejsce, komputer przedstawi Ci jego dłuższy opis, za następnym razem opis skrócony. Aby znów zobaczyć dłuższy opis użyj polecenia PATRZ.

Inne ważne komendy to WEŹ, WYRZUĆ, OBEJRZYJ, DAJ, OTWÓRZ, ZAMKNIJ, ZABIJ, WYŁAM, WEJDŹ DO, WYJDŹ Z.

Aby zobaczyć listę przedmiotów, które niesiesz, napisz KIESZEŃ. Aby przekonać się, jak daleko zaszedłeś, napisz PUNKTY

Podczas drogi może tak się zdarzyć, że nie będziesz w stanie poradzić sobie bez pomocy innych osób. Nic prostszego niż o nią poprosić: możesz napisać na przykład POWIEDZ DO GANDALFA "PRZECZYTAJ MAPĘ". Oczywiście, może się zdarzyć i tak, że ktoś nie będzie chciał (lub nie będzie w stanie) zrobić tego, o co poprosisz.

Powodzenia!

Skróty klawiszowe